Mokslininkai įvardino konkretų veiksmą, kuris padės lavinti jūsų vaiką | KIKI FIT

Visos prekės pristatomas per 1-3 d.d.

Reikia pagalbos? Susisiekite +37067237832 arba labas@kikifit.lt
vaiku-vystymasis-kalba

Mokslininkai įvardino konkretų veiksmą, kuris padės lavinti jūsų vaiką

Nauji moksliniai tyrimai rodo, kad vaiko vystymuisi svarbu ne tik tai, kad tėvai su jais šnekėtų, bet ir kaip tai bus daroma. Ar žinote, kas svarbiausia vaikams? Senas geras pokalbis. Tyrimas rodo, kad būtent pokalbis, o ne vienpusis kalbėjimas vaikui, jam suteiks kur kas didesnės naudos.

1995-aisiais metais buvo pristatyta mokslinė studija, kurios rezultatai skelbė, kad vaikai, kurie auga šeimose su aukštesnėmis pajamomis, per pirmuosius tris gyvenimo metus išgirsta maždaug 30 mln. daugiau žodžių negu vaikai iš šeimų, kurių pajamos žemesnės. Šis “30 mln. žodžių atotrūkis” glaudžiai susijęs su tuo, kaip vėliau vaikai geba vystyti kalbą.

Masačusetso technologijos instituto (MTI) mokslininkai nustatė, kad dvipusis pokalbis tarp suaugusiojo ir vaiko turi net didesnę reikšmę vaiko kalbos lavinimui negu girdimi žodžiai. Studijoje dalyvavo vaikai nuo 4 iki 6 metų ir prielaida dėl pokalbių reikšmės pasitvirtino su visais vaikais, nepriklausomai nuo jų šeimų pajamų lygio.

Mokslininkai sako, kad tokie studijos rezultatai tėvams suteikia galimybę suteikti dar daugiau naudos vaikų vystymuisi. “Svarbu ne tik kalbėti vaikui, bet kalbėti su vaiku, ne tik pažerti žodžius ir informaciją, tikintis, kad vaikas juos įsimins, bet kurti tikrą pokalbį su juo. Pasirodo, kad žodžių skaičius smegenų funkcijoms nėra toks svarbus kaip dialogas”, – sako Harvardo ir MTI universitetų absolventė Rachel Romeo, kuri buvo tarp mokslininkų, atlikusių šią studiją. Tad nors šiandien daugumos tėvų telefonai yra užpildyti edukaciniais žaidimais vaikams, studija sako, kad kur kas svarbiau už visa tai vaikui yra žmogiškieji santykiai, gyvas socialinis bendravimas.

Studijoje tiriami vaikai dvi dienas nuo ryto iki vakaro nešiojo mikrofonus, kurie registravo kiekvieną žodį, kurį vaikai išgirsta ir ištaria. Įrašus analizuodami mokslininkai didžiausią dėmesį kreipė į dialogus, t.y., kiek kartų mintimis keičiasi vaiki ir suaugusieji. Tyrimas parodė, kad kuo daugiau frazių buvo tarpusavyje apsikeičiama, tuo geresni buvo vaikų rezultatai įvairiuose kalbos testuose. Gauti rezultatai rodė, kad būtent dialogas paskatino aktyviau veikti smegenų zoną, vadinama Broca zona, kuri yra atsakinga už pokalbius ir kalbos supratimą.

“Šis tyrimas yra pirmieji įrodymai, kurie patvirtina, kad pokalbiai šeimoje padeda vystytis vaiko smegenims. Tai, kaip tėvų pokalbiai gali paskatinti vaiko smegenų vystymąsi, yra beveik magiška”, – įsitikinęs smegenų veiklos ir kognityvinių mokslų MTI profesorius John Gabrieli, minimos mokslinės studijos vyriausiasis autorius.

Jis su komanda įrodė, kad pasiturinčiose šeimose augantys vaikai gal ir girdi daugiau žodžių, bet nepasiturinčiose, tačiau labai kalbiose šeimose augantys vaikai turi taip pat gerai išvystytas smegenis, kaip pasiturinčių šeimų vaikai. Pokalbis iš vaiko pareikalauja daugiau pastangų negu tik paprastas klausymasis arba vienpusis kalbėjimas. Pasak MTI mokslininkų, pokalbis vaikus moko suprasti kito žmogaus žodžių prasmę ir tai, kaip į juos deramai sureaguoti.

Vedami šių naujų atradimų, mokslininkai visus tėvus ragina kuo daugiau bendrauti ir kalbėti su savo mažyliais, net ir tada, kai jie dar nekalba. Tuomet tėvai gali su vaiku bendrauti skleisdami įvairius garsus, mimikuodami. Mokslininkai sako, kad svarbiausias šio tyrimo pasiekimas yra tas, kad jie išaiškino vieną konkretų veiksmą, kurį gali atlikti bet kas ir bet kada, kuris turės didžiulės naudos vaiko smegenų vystymuisi.

Šios studijos rezultatai koreliuoja ir su kitomis mokslinėmis studijomis, kurios aiškina, kad skirtinguose gyvenimo etapuose vaikai mokosi kalbos skirtingais būdais. Kūdikiai mokosi stebėdami ir kopijuodami jiems pačius artimiausius suaugusiuosius, todėl kūdikiams mylavimasis, apsikabinimai ir tėvų dainavimas suteiks daugiau naudos negu inovatyvūs žaidimai per planšetę. Šiek tiek paaugę vaikai daugiausiai mokosi žaisdami su draugais arba suaugusiais.

 

Komentuoti

Instagram has returned invalid data.